Farby-Gely-Fixy

 
 
HLAVNÁ STRÁNKA > Farby-Gely-Fixy
 
 
 
Blog Cukrove kvety .sk - Teória farieb

 

Teória je hnusné slovo. Aspoň pre tých, čo si ho spájajú so školou. Ale v tomto prípade! Verte mi, to tak nie je. Teória farieb je jednoduchá, nebudem tu vysvetlovať žiadne bludy, pôjde o praktické veci - ako namiešať farbu konkrétneho odtieňa, ako skombinovať farby, aby sa k sebe hodili a pridám aj niekoľko základných paliet, ktorými určite nikdy nič nepokazíte.

Vidím okolo seba čím ďalej tým viac toriet, na ktorých je vidno, že tvorca kládol veľký dôraz na konečný výsledok. Budem to volať dizajn, lebo je to návrh, a má veľa spoločného s návrhom produktu, obrazu, plagátu. Ak nie všetko. Dizajn v tortách vidím veľmi rada! A jeho neodmysliteľnou súčasťou je práca s farebnosťou. Cieľom je väčšinou vytvorenie harmonického celku.

Stretla som sa s názorom: "Ja keď chcem zelenú, tak namiešam z gélovky, a aká víde taká víde...." Zdvorilo som sa usmiala a zostala som ticho. Obrovská chyba. Už v škôlke sa deti učia, že zelená má odtiene. A nie je to len tak, je to kľúčová vec pri kombinovaní farieb. Takže...základné znalosti sa zídu, poďme na to.
 

Farby, nefarby

Nefarby sa nazývajú achromatické farby. Čierna, biela a sivá. Dajú sa skombinovať navzájom alebo s akoukoľvek farbou a vždy tvoria harmóniu. 

Základné (primárne) farby

Základné farby sú 3. Červená, žltá a modrá. Základné sú preto, že majú jednu zásadnú vlastnosť. V kombinácií s bielou z nich vieme vytvoriť akúkoľvek farbu. Skutočne nám stačia... každú farbu, ktorú chceme, si vieme namiešať. Zmiešaním všetkých troch farieb v rovnakom pomere získame napríklad čiernu. 

Zložené (sekundárne) farby

Zložené farby vzniknú zložením dvoch susediacich základných farieb. Zelenú teda získame zmiešaním modrej a žltej. Oproti každej zo základných farieb leží jej doplnková (komplementárna farba). Keď veďla seba uložíme komplementárny pár - základná + zložená farba, navzájom sa zdôraznia, ich kombinácia tvorí kontrast. 

Viac už na stránke cukrovekvety.sk : 

klik :

 
 

 

 

 

 

 


 

 
 

 
 
Najkvalitnejšie potravinárske farby
312
 
 
informácia k farbivám
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1333/2008 zo 16. decembra 2008
o prídavných látkach v potravinách

Zoznam potravinárskych farbív uvedených v článku 24, v prípade ktorých musí označenie potraviny zahŕňať doplnkové informácie

Potraviny obsahujúce jedno alebo viaceré Informácie
z týchto potravinárskych farbív: 
pomarančovo žltá (E 110) (*)   „názov alebo E číslo farbiva (farbív)“: môže mať
nepriaznivé účinky na činnosť a pozornosť detí.
Chinolínová žltá (E 104) (*)
Azorubín (E 122) (*)
Allura červená (E 129) (*)
Tartrazin (E 102) (*)
Košenilová červená 4R (E 124) (*)

(*) S výnimkou potravín, v ktorých sa farbivo(-á) používa(-jú) na účely označenia zdravotnej nezávadnosti alebo iných označení mäsových

výrobkov alebo na účely pečiatkovania alebo na zdobenie vaječných škrupín.